Стартира кампанията "Дай път на живота!"
В една майска вечер, съвсем неотдавна, в Софийската градска художествена галерия стартира кампанията „Дай път на живота!“ В още по-значимо се превърна събитието, защото „Ротари България“ отбеляза 85-годишния си юбилей, като го обвърза с образованието и то не какво да е образование, а такова, насочено към намаляването на жертвите на пътя.
В исторически план кампанията на ротарианците е свързана с пътна полиция още в своя зародиш през 2016 г., но от особено значение се оказа включването в нея и на психолози от Института по психология на Министерството на вътрешните работи. Това е знак за сериозното отношение на ведомството към въпроса, свързан с опазването на живота на хората. И макар да звучи вече познато - не какви да е хора, а движещите се по пътищата на страната. И отново: не просто движещи се, а движещи се деца и хора в младежка възраст.
Проектът предвижда по своеобразен начин да даде път на живота на подрастващи и младежи от 9- до 25-годишна възраст. Тази възрастова група всъщност включва в себе си уязвими участници в движението по пътищата, защото:
Децата между 9 и 12-13 години освен че са пешеходци, много често са и водачи на велосипеди, та дори някои от тях вече управляват мотопеди и автомобили.
Младежите в 14-15-годишна възраст сами по себе си са уязвими като личности и това не може да не окаже влияние при избора им какви участници в движението по пътищата да бъдат. Не само животът и различните науки, но и статистическите данни на "Пътна полиция" показват, че между 14- и 17-годишна възраст младите хора са изключително склонни към пренебрегване на родителското мнение и съвети. За сметка на това са абсолютно склонни към поемане на почти всякакви, дори и безразсъдни, рискове не само за здравето, но и за живота си.
Да избереш да шофираш, без да си правоспособен, а за това да ти помагат дори собствените ти родители, за да им позволиш да те доближат; да избереш да пътуваш с приятел-шофьор, който е неправоспособен или пък пиян или дрогиран, все по-често се оказват грешен избор, безвъзвратно оставил празнота в много сърца, души, умове, домове, класни стаи, спортни площадки и приятелски компании.
Да си пълнолетен и сега да поемеш самостоятелен път, и по този път сам да избираш как да държиш и как да въртиш кормилото, е голяма отговорност. Но това е възрастта, в която държавата ти е дала законна възможност да бъдеш правоспособен водач. Какво по-хубаво от това! Сега вече, когато си на 18, 19 или 20, започваш да чувстваш света по нов начин и да набираш скорост по тангентата на младостта. До 25 имаш време да растеш, да трупаш стария опит по нов начин и да ставаш все по-зрял в младостта си. И може би това е сигналът за обществото и науката, че имаме нужда да преподредим различните класификации и наименования на възрастите.
Идеолозите и организатори на кампанията – ротарианците, отначало всъщност бяха провокирани от страшните цифри от статистиката на пътна полиция в столицата. В последствие пред тях се натрупаха цифрите в тъмен цвят от общото сведение за травматизма на територията на страната. И така се роди идеята за "Дай път на живота!"
Кампанията е подкрепена от една девойка от Американския колеж в София, която загуби живота си на улицата, недалече от училището си, няколко ведомства, популярни български артисти, европейски рали шампион, образователни институции...
Обучението на деца вече започна. Да дадем път на живота!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |