
Участие в работна среща на тема „Възможности за институционално сътрудничество за превенция и противодействие на радикализацията, която води до тероризъм“
На 28.11.2019 г., служители на ИП – МВР взеха участие в работна среща на тема „Възможности за институционално сътрудничество за превенция и противодействие на радикализацията, която води до тероризъм“, организирана от Център за изследване на демокрацията. Срещата бе в рамките на международен проект „Съдебно и полицейско сътрудничество за превенция на радикализацията, която води до тероризъм“, който се реализира от Центъра за изследване на демокрацията в консорциум с 9 европейски академични институции и неправителствени организации. Целта е на проекта е да допринесе за засилване на институционалното сътрудничество относно превенцията на радикализацията посредством разширяване на съществуващите мрежи за обучение. Предвидените в проекта дейности включват разработване и прилагане на иновативни модели за правно образование, в това число създаване на набор от модули и инструменти за изграждане на устойчив капацитет, които отчитат спецификата на националния контекст и осигуряват спазване на основните граждански права.
Срещата бе част от дейностите, включени Работен пакет 2: “Fusion” на проекта. Целта на работния пакет е индентифицирането на ключови теми за разработване на материали за правно образование. Срещата бе организирана под формата на интерактивна дискусия, в която бяха проучени възгледите и мненията на участниците относно следните ключови за изпълнението на Работния пакет теми и въпроси:
- Политики и мерки за превенция и противодействие на радикализацията и тероризма в България;
- Предизвикателства пред възможностите за институционално сътрудничество за превенция и противодействие на тероризма;
- Добри практики в институционалното сътрудничество за превенция и противодействие на тероризма.
В рамките на дискусията, служителите на ИП – МВР представиха различните дейности по превенцията и противодействието на радикализацията, осъществявани от ИП – МВР и изразиха експертното си мнение по поставените теми и въпроси. В изказванията си те подчертаха, че институционалното сътрудничество по превенцията на радикализацията и тероризма в България трябва да обхваща възможно най-широк кръг от държавни институции и неправителствени организации, имащи отношение към този значим обществен проблем, а успехът на тази дейност в много голяма степен зависи и от взаимодействието на институциите с гражданското общество.