Каталог НИК-МВР Научно-приложни изследвания
К А Т А Л О Г
НА ИЗСЛЕДВАНИЯТА НА ПРЕСТЪПНОСТТА И НЕЙНОТО ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ,
ИЗВЪРШЕНИ ОТ НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ ИНСТИТУТ
ПО КРИМИНАЛИСТИКА
ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
София, 1000, ПК 934; тел. +359 2 982 90 06; факс: +359 2 987 82 10;
e-mail: [email protected]
И. Баръмски, С., НИКК – МВР, 2014 Настоящата монографична разработка разглежда и анализира задълбочено в научен и практико-приложен аспект същността, мястото, обхвата и характерните особености на превантивната дейност, осъществявана от органите на пътната полиция, като очертава и систематизира основните най-ефективни нейни форми и методи на превантивно въздействие върху участниците в движението, респективно отражението им върху динамиката на изменението на качествените и количествените показатели на пътнотранспортната аварийност във времето. Подробно са разгледани и анализирани констатираните проблеми от нормативен, организационен, съгласувателен, технически или друг характер, съпътстващи дейността на полицейските служители, както и използваните в други страни ефективни превантивни способи.
|
Б. Геков, В. Гюрова, Н. Казазян, 2014
Анализирани са резултатите от представително проучване на общественото мнение по проблемите на престъпността и полицията в области Ловеч, Ямбол, Русе, Бургас, Кърджали.
|
д-р Добрин Несторов, 2013
Ръководството за извършване на съдебно – почеркови експертизи с идентификационна цел актуализира използваната в експертната система на МВР комплексна (количествена и качествена) методика за извършване на почеркова идентификация. Природата и свойствата на почерка, идентификационните признаци, методите за извършване на изследванията и тяхното протоколиране и онагледяване са разгледани и описани в съответствие с изискванията за унифициране и стандартизиране на този вид експертизи. Предложената методическа система за криминалистично изследване на почеркови обекти води до намаляване на субективния фактор на оценката и повишаване на обективността на заключенията.
|
Н. Белова, 2013
Заключителният материал представя криминологичен анализ, базиран на данни от проучени наказателни дела и от проведена анкета с полицейски служители по проблемите за криминализиране и виктимизиране на млади пълнолетни лица. Проследява се разпространението на престъпленията в корелация със степента на криминализация на извършителите, динамиката и структурата на престъпността, средствата и мотивите за извършване на престъпленията.Обобщените криминогенни и виктимогенни фактори, наблягат на проблемите, водещи до попълване на младежкия криминален контингент от лица с противообществени прояви като непълнолетни. Направени са предложения за подобряване работата на полицейските служители.
|
Е. Трайкова, 2013
В проведеното изследване се акцентира върху съществената икономическа важност на щетите от престъпления, свързани с ДДС – в държавния бюджет не само, че не постъпват значителни парични суми, заради неначисляване и неплащане на дължимия данък от фирми-нарушители, но се източват милиони левове чрез ДДС-измами, възстановяващи неправомерно данъчен кредит.
Публикуваните материали, представят кратък хронологичен преглед на законодателството и данъчно-процесуалните правила, свързани с облагането с ДДС, състоянието, структурата и тенденциите на изследваната престъпност в България, степента й на латентност, криминогенните фактори и очакваните изменения. Класифицирани са ранообразните схеми за осъществяване на престъпления с ДДС. Разгледана е водената държавна политика и предприетите превантивни мерки на различни институционални нива, както и състоянието, особеностите и възможностите за осъществяване на различните видове полицейска превенция. Дефинирани са конкретни проблеми на полицейските служители в работата по разкриване и документиране на правонарушения, свързани с ДДС и съответни предложения за преодоляването им.
|
В. Генова, С., НИКК – МВР, 2012 В монографичната разработка се разглежда задълбочено същността на социалните конфликти и ролята на полицията в тяхното управление и разрешаването им. Представен е ефективен модел използван в полицейската практика за управление на конфликти, завършили или произтичащи от престъпни деяния. Направени са предложения в нормативен, организационен и тактически аспект за подобряване на полицейската дейност в тази насока.
|
И. Баръмски, С., НИКК – МВР, 2012 В настоящата монографична разработка, се разглежда и
|
М.Ангелова,С., НИКК-МВР, 2014 Проучени и анализирани са две основни направления от дейността на пътната полиция – организацията на движението в кръстовищата в населените места и контрола на движението, преминаващо през посочените зони, с помощта на полицейски наряди и системи за видеонаблюдение. Предложени са конкретни мерки и препоръки за подобряване на нормативната база и организацията на работа пътната полиция в тази насока.
|
Н. Белова, Б. Гюров, 2012
В заключителните материали (научно изследователски доклад и поредица статии) е направена криминологична характеристика на битовите убийства. Разгледани са проблеми, свързани с тяхното разпространение, структура и динамика, особености на извършителите и жертвите, криминогенните и виктимогенните фактори. Направена е наказателно-правна характеристика.Анализирани са някои аспекти от дейността на полицията за ограничаване на изследваните престъпления. Формулирани са препоръки за подобряване на оперативно-издирвателния процес, превенцията, разкриването и разследването на битови убийства.
|
В. Генова, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2011 Проучени са особеностите и правната регламентация на използването на физическа сила от органите на полици-ята. Разгледани са подробно международните стандарти за прилагане на сила от полицията според изискванията на Европейският съд по правата на човека. Анализирана е практиката на полицията по използването на физическа сила и са формулирани редица организационни, психологически и тактически препоръки за нейното подобряване.
|
В. Генова, С., НИКК – МВР, 2011 В монографичния труд е отделено основно място на същността на административното обслужване като вид административна дейност, неговата характеристика и правна регламентация. Характеризирани са особеностите и видовете административни услуги, предоставяни от полицията. Анализирани са и услугите, свързани с българските документи за самоличност, реда и организацията за тяхното извършване. Представени са някои добри европейски практики в областта на административното обслужване – електронно правителство, моделът за обслужване на “едно гише”и общата рамка за оценка CAF и тяхното приложение в звената “Български документи за самоличност”. Направени са предложения за подобряване и понататъшно развитие на полицейската дейност в тази насока.
|
Н. Белова, О. Якимов, С., НИКК – МВР, 2011 Анализирани са разпространението, динамиката, криминогенните и виктимогенните фактори за тези престъпления. Разгледани са проблемите на оперативно-издирвателната дейност и са направени препоръки за нейното подобряване.
|
В. Гюрова, Н. Казазян, С., НИКК – МВР, 2010 В монографията се представени данни от емпирично научно изследване на нагласите на полицейските служители относно общественото мнение за престъпността и полицията. Проучено е мнението на 292 служители, заемащи различни длъжности, от осем населени места в страната. Разгледани са вижданията на полицейските служители относно опасенията на гражданите от евентуални престъпни посегателства и факторите, които ги обуславят. Откроени са основните форми на престъпност, пораждащи най-силно чувство за безпокойство у населението, и усещането за защитеност на хората. Специално внимание е отделено и на обществената оценка на полицейската дейност и факторите, които я определят, доверието в полицията и социалните очаквания от нея, както и корупционните практики при изпълнение на служебните задължения.
|
Ю. Бояджиева, С., НИКК – МВР, 2010
Изследвани са тенденциите на фалшифицирането на пари в различните исторически епохи. Въз основа на резултатите от проведено емпирично изследване са анализирани състоянието и тенденциите на престъпността в сферата на изготвянето и разпространението на подправени парични знаци в България, степента ѝ на латентност, структурата по определени признаци, очакваните изменения. Направен е анализ на явлението като елемент на международната организирана престъпност. Очертана е характеристиката на организираните престъпни групи, осъществяващи производство и разпространение на фалшиви парични знаци.
Разгледани са различните групи способи за подправяне на монети и банкноти. Анализирани са факторите, способстващи производството и разпространението на фалшификати. Отделено е внимание на състоянието на превенцията и контрола на престъпността в сферата на фалшификациите на пари на международно и национално равнище. Представена е превантивната дейност на полицията за ограничаване на явлението и проблемите, свързани с нейната организация и осъществяване. Формулирани са препоръки за повишаване ефективността на полицейската превенция.
|
Б. Гюров, С., НИКК – МВР, 2010 Разгледани са различни аспекти на оперативно-издирвателната дейност за разкриване на изготвянето и разпространението на подправени парични знаци. Формулирани са препоръки за подобряване на дейността по разкриване на тези престъпления в институционален и функционален аспект. Монографичната разработка има практико-методическа насоченост. Тя е подходяща за обучението и самоподготовката на оперативни работници, ангажирани в разкриването на такива престъпления.
|
Е. Трайкова, Ю. Бояджиева, С., НИКК – МВР, 2010
Визира престъпленията, извършвани с използване на банкови карти (или с данни от тях) и с някои други инструменти за безналични плащания, както и предприетите мерки от страна на МВР за противодействие на престъпността (вкл. организираната) и ограничаване на транснационалните криминални пазари, свързани с фалшифициране, трафик и разпространение на разплащателни средства.
|
Е. Трайкова, Ю. Бояджиева, 2010
Проведено е изследване съобразно стратегическата важност на правомерното усвояване на средствата, предоставени от ЕС. Тя произтича от поетите към европейските ни партньори ангажименти, някои негативни констатации, свързани с усвояването на фондовете и изискването на незабавни мерки за противодействие на този вид престъпления от страна на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).
Публикуваните материали (в: Ръководство за разследване и разкриване на престъпления, свързани със злоупотреба с финансови средства, предоставени на Р България от Европейския съюз. С., „Валдекс”, 2010) и направените препоръки по отношение дейността на специализираните полицейските структури, целят противодействието на изследвания тип престъпност да бъде приведено в съответствие с актуалните потребности на българското общество и в по-широк аспект – на тези, на европейската общност.
|
В. Гюрова, В. Генова, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2009 Всяко полицейско звено, предоставящо административни услуги, следва да приеме собствена Харта на клиента. Чрез нея то трябва да уведоми потребителите за изискванията при извършване на неговата дейност и за ангажиментите, които служителите му поемат, за да подобрят качеството на обслужване. В представеното Методическо указание е изложена тех-нологията за разработване на стандарти за качествено административно обслужване от Областните дирекции на МВР (ОДМВР) и Районните управления „Полиция” на МВР (РУПМВР) за изготвяне на Харта на клиента, в която те са отразени, както и за измерване удовлетвореността на потребителите на услуги.
|
М. Ангелова, С., НИКК – МВР, 2009 В разработката са представени две основни направления, а именно – планиране на териториите, обвързано с организацията на движение и „специално ползване на пътищата”, като дейността на пътната полиция се разглежда като допълващо основната – тази на администрациите, управляващи пътищата и/или на техните стопани.
|
И. Баръмски, С., НИКК – МВР, 2009 В монографичната разработка е направен обстоен литературен обзор на законодателната и полицейската практика при настъпване на леки и тежки пътнотранспортни произшествия, като особено внимание е отделено на организацията на работа на пътната полиция, тактическите действия и технологичния ред по тяхното обслужване, както и съпътстващите дейността им проблеми. Извършена е наказателната и административно-правната характеристика на пътнотранспортните произшествия. Формулирани са съответните изводи и препоръки за усъвършенстване на тяхната дейност.
|
В. Генова, С., НИКК – МВР, 2009 В научната разработка се разглеждат същността, характера и реда за извършване на административните услуги, предоставяни от полицейските органи във връзка с контрола над общоопасните средства – разрешения, консултации и съгласувания и други административни действия. Анализирани са резултатите от проведено изследване сред потребители и служители относно организацията на административното обслужване в звена “Контрол над общоопасните средства” и спазване на европейските изисквания и принципи като бързина на обслужването, удовлетвореност на клиента, обратна връзка, информационно обезпечаване и други. Направени са предложения за подобряване на полицейската дейност в тази област.
|
В. Генова, С., НИКК – МВР, 2009 В научната разработка са анализирани същността и видовете административни услуги, предоставяни от звената “Български документи за самоличност”. Представени са резултати от извършено проучване сред потребители и полицейски служители на организацията на административното обслужване и спазването на европейските изисквания за бързина, удовлетвореност на гражданите, информационно осигуряване, обратна връзка и други. Идентифицирани са основните проблеми в тази област и са дадени препоръки за тяхното разрешаване.
|
Н. Белова, С., НИКК – МВР, 2009
Анализирани са размерите, динамиката и структурата на детската престъпност, проблеми, свързани с малолетните и непълнолетните извършители на противоправни деяния и с криминогенните фактори, които водят до възникването им. Отделено е внимание на жертвите и на факторите за виктимизирането им. Анализирана е дейността на полицията за превенция на детската престъпност и взаимодействието на специализираните служители по линия Детска престъпност с държавни институции и неправителствени организации, които имат отношение към ограничаването на детската престъпност.
|
М. Ангелова, С., НИКК – МВР, 2008 В монографията са разгледани въпроси, касаещи спазването на правилата за движение от подрастващите лица и от останалите участници в него; организирането на ефективен полицейски контрол; реализирането на кампании, насочени към опазване живота и здравето на лицата до 18-годишна възраст; начините за приобщаване на общинските власти към дейности, намаляващи травматизма с малолетни и непълнолетни лица; осигуряването на финансови средства за превенцията на ПТП с деца и юноши. В изследването е анализирано моментното състоянието на обучението по „Безопасност на движението по пътищата” в учебните заведения, извършвано от Министреството на образованието и науката и подпомагано от пътната полиция.
|
Е. Трайкова, Й. Пенев , Л. Велинова, С., НИКК – МВР, 2008
Фокусира основните видове екологични престъпления; полицейската превенция на екологичната престъпност, състоянието на ОИД по разкриване на изследваните видове престъпления. Конкретизирани са тактически насоки за ОИД по разкриване на екологични престъпления. Във връзка с направени негативни изводи и констатации (вкл. съпричасност на ОПГ и трансграничен характер на престъпността) са набелязани мерки и препоръки по противодействието на престъпленията против горите и престъпните замърсявания, създаващи опасност за околната среда и човека (мероприятия по отношение съществуващите мръсни производства; стопанската дейност, свързана с преработка на отпадъци (рециклиране), употреба на химични вещества за производствени цели; неправилно складиране, транспортиране и загробване на опасни отпадъци – отрови и радиоактивни елементи; създаването на нерегламентирани сметища).
|
К. Китанов, С., НИКК – МВР, 2008 Разгледани са криминологичните проблеми на организираната наркопрестъпност в нейните главни сфери – производство, трафик и разпространяване на наркотични вещества. Извършен е цялостен и диференциран анализ на размерите, тенденциите и структурата на престъпността, свързана с наркотици. Представени са специфичната същност, структурно-функционалните особености и класификацията на организираните престъпни наркогрупи в България, дислокацията им на територията на страната и многообразието в начините на извършване на наркопрестъпления. Отделено е внимание на поведенческия и криминално-психологически облик на извършителите на наркопрестъпления. Проучени са дейността и проблемите на полицията по осъществяване на специална криминологична превенция на наркопрестъпността. Разгледани са редица въпроси на квалификацията и необходимостта от обучение на полицаите с цел повишаване ефективността на борбата срещу местната и транснационалната организирана наркопрестъпност.
|
Б. Геков, С., НИКК – МВР, 2007 Проучено и анализирано е управлението на полицията и нейните ресурси. Разгледана е ръководната дейност като фактор за ефективността и са предложени критерии и показатели за нейната оценка. Предложени са конкретни мерки за подобряване на управленската дейност в полицията.
|
Е. Цветков, С., НИКК – МВР, 2007 Анализирани са пътнотранспортните произшествия, настъпили паради неспазване на скоростните ограничения и факторите, влияещи при избора на скоростта на движение. Разгледани са подробно техническите средства за измерване, управление и контрол на скоростта. Проучена е контролната дейност на пътната полиция по спазването на скоростните ограничения и са формулирани конкретни препоръки за нейното подобряване.
|
М. Ангелова, Г. Немски, С., 2007
В разработката се набелязват насоки за усъвършенстване на настоящия модел за идентификация на участъците с концентрация на ПТП в нашата страна, като също така са набелязани и редица мерки за тяхното обезопасяване. Задълбочено е разгледан и чуждестранния опит, на развитите европейски страни и на САЩ по изследвания проблем, с оглед открояване на възможностите за прилагането му съобразно спецификата на условията и у нас Направените изводи и препоръки са с нормативен, организационно методически, аналитичен и превантивен характер и целят да помогнат за оптимизиране на цялостната дейност по установяване и обезопасяванена УКПТП в нашата страна и повишаване на пътната безопасност.
|
И. Баръмски, Ст. Стоименов, С., НИКК-МВР, 2007 Извършен е цялостен и задълбочен анализ на пътнотранспортната аварийност с товарни автомобили и автобуси и в нашата страна и е проучена дейността на пътната полиция по контрола на товарното и автобусно движение. В резултат на анализа и проучването са предложени насоки за усъвършенстване организацията и ефективността от полицейския контрол на този вид МПС.
|
И. Баръмски, Г. Немски, Ст. Стоименов С., НИКК –МВР, 2007 В научноизседователската разработка е представен един актуален проблем, свързан със съществуващите коруп-ционни практики, корупционни рискове и предпоставки сред служителите на пътна полиция, най-вече по отношение дейността им свързана с осъществяването на пътен контрол. На база проведеното изследване е извършен задълбочен анализ и обобщение на проблематика и са направени съответните изводи и препоръки за противодействие и превенцията на корупционните действия, осъществявани от полицейските служители.
|
Н. Белова, А. Ангелов, К. Миленков, Ст. Иванов, К. Чобанова, В. Кръстев, Г. Караколев, А. Каменова, С., НИКК – МВР, 2007
Съдържа данни от изследване за сексуалната експлоатация на деца и дейността на полицията за ограничаването ѝ. Изследвани са проблеми, свързани с разпространението и тенденциите при тези деяния, с извършителите, жертвите, криминогенните и виктимогенните фактори. Разгледана е правно-нормативната основа на противодействието на сексуалната експлоатация на деца. Анализирана е работата на различни полицейски звена срещу нея, а също и с жертвите на тези престъпления. Направени са препоръки за повишаване на нейната ефективност.
|
В. Гюрова, В. Генова, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2006 Монографията отразява резултатите от представително за страната изследване на общественото мнение за дейността на полицията, осъществено в периода 15 – 22 януари 2004 г. Анкетирани са 1029 граждани от всички области с изключение на Смолян и Шумен. Паралелно с това по разглежданата тема е проучено и мнението на 249 полицейски служители от осем населени места в страната. В научното изследване е отделено приоритетно значение на социалната оценка и отношението към полицията; проблемите, свързани с чувството за сигурност и страх от престъпността; обществената удовлетвореност от дейността на полицията; социалните очаквания от нея, които се проектират главно в полето на противодействието на престъпността и в частност на борбата с организираната и с тежката престъпност. Анализирани са и предпоставките, които затрудняват приближаването на полицията към населението, както и отношението на гражданите към някои форми на партньорство.
|
Е. Трайкова, С., НИКК – МВР, 2006
Базирана е на резултатите от проведено научно изследване на корупционната престъпност (съвкупността от престъпления по определени състави от НК) и на дейността на специализираните звена за борба с организираната престъпност и икономическа полиция по превенция (вкл. взаимодействието между отделните структури в системата на МВР и с външни институции). Отделен раздел е посветен на корупцията в системата на МВР (разпространение на корупционни практики във ведомството; извършители – по длъжности и месторабота; специфични за системата на МВР криминогенни фактори). Специално място в структурата на раздела заема Превенция на корупцията в МВР, в която детайлно се разглеждат предприетите мерки и реализираните инициативи за ограничаване и недопускане на вътрешна корупция – създаване на специализирани звена с антикорупционна насоченост; вътрешноведомствена нормативна база; начини за подбор на служители, възможности за професионална реализация, прилагане на чуждестранния опит в областта на изграждането на механизми за противодействие на корупцията във вътрешното министерство и др. Дефинирани са препоръки за повишаване на ефективността от работата на полицията по превенцията на корупционната престъпност, обособени в отделни категории – по превантивна дейност, по взаимодействието, по квалификация на състава.
|
Б. Геков, С., НИКК – МВР, 2005
Разгледана е полицията като система за управление, състоянието и проблевите на полицейската дейтност, направен е анализ и оценка на съществуващия модел за управление на полицията. Предлагат се приоритети, подходи и инструменти за подобряване на управлението на полицията.
|
В. Генова, К. Колев, В. Гюрова, С., НИКК – МВР, 2005 В научното изследване е представена дейността на районните и младши районните инспектори и преди всичко нейните организационни-правни и психологически аспекти. В резултат на това са очертани възможностите за по-добряване работата на РИ и МРИ и сътрудничеството им с населението. Специално внимание е отделено както на функционалните задължения на районните инспектори, така и на организационните предпоставки за повишаване ефективността на тяхната работата, като професионална подготвеност, обучение и материално-техническо обезпечаване. Посочени са практики и концепции за доближа-ване на полицейското обслужване до населението и ролята на РИ и МРИ за тяхното осъществяване. Разгледани са психологичните предпоставки за подобряване на трудовата дейност на РИ като са анализирани от една страна общата трудова нагласа (отношение, удовлетвореност и готовност за смяна) и от друга професионално значимите качества (професионална подготвеност, комуникативност, нравствено-волеви качества, емоционално-психическа устойчивост).
|
Ю. Бояджиева, С., НИКК – МВР, 2005
Настоящата монографична разработка съдържа резултати от проведено емпирично изследване по проблемите на методологията и организацията на статистическата дейност, осъществявана в системата на полицията. Направен е кратък исторически преглед на развитието на криминалната статистика в света и на полицейската криминална статистика в България. Представени са правната уредба и организационните принципи на изграждане на статистическия отчет за престъпността и дейността на полицията. Анализирани са съществуващите методологични и организационни въпроси при трите етапа на полицейската статистическа дейност: наблюдение, анализ и предоставяне на данни. Направен е критичен анализ на проблемите, свързани с пълнотата на регистриране на престъпленията, както и с пълнотата и достоверността на данните за престъпността. Разгледани са състоянието и ефективността от осъществявания контрол върху статистическата дейност в полицията На базата на сравнителен анализ на полицейските системи за криминална статистика в европейски и други страни и на осъществяваното наблюдение на престъпността по линия на международни организации са направени изводи за състоянието на българската полицейска статистика и за степента й на хармонизиране със световните статистики на престъпността. Формулирани са препоръки за оптимизиране на организацията и повишаване ефективността от полицейската статистическа дейност.
|
К. Китанов, С., НИКК – МВР, 2005
Настоящата разработка съдържа анализ на наказателноправните аспекти, размерите и тенденциите на престъпността, свързана с грабежите. Представена е специфичната структура на грабежите и обуславящите ги криминогенни фактори. Прави се характеристика на индивидуалните, груповите и организираните групови грабежи като проявни форми на “криминален тероризъм”. Отделено е внимание на личностно-поведенческия облик на извършителите на тези престъпления и на техните жертви. Направена е прогноза за проявлението на грабежите в бъдеще. Проучени са дейността на криминална и охранителна полиция по осъществяване на обща и индивидуална специална криминологична превенция на грабежите. Разгледани са проблемите на квалификацията и необходимостта от обучение на полицаите по същността и реализацията на специалната превенция на грабежите. Разработката е предназначена за ползването полицейски служители, преподаватели и курсанти от Академията на МВР, научни работници, журналисти, студенти, учители, специалисти от неправителствени организации и др.
|
И. Баръмски, Е. Цветков, С., НИКК – МВР, 2004 Монографичната разработка разглежда задълбочено влиянието на алкохола и наркотичните вещества върху пове-дението на водачите на моторни превозни средства. Направен е обстоен литературен обзор на законодателната и полицейска практика в тази област, както у нас, така и в други страни. Специално внимание е отделено на анализа на пътнотранспортната аварийност свързана с употребата на алкохол, на техническите средства и методи за установяване и доказване употребата на алкохол и наркотични вещества от водачите на МПС, както и на тактическите действия на пътната полиция при осъществяването на този вид контрол, на административно наказателната практика и превенцията.
|
Н. Белова, С., НИКК – МВР, 2004 Анализирани са размерите на женската престъпност, тенденциите в развитието й и нейната структура. Разгледани са криминогенните фактори, които пораждат и стимулират женската криминална активност. Отделено е внимание на жертвите на престъпления, извършвани от жени и на виктимогенните фактори, водещи до увреждането им. Проучени са дейността на полицията по превенция на женската престъпност и взаимодействието с държавни институции и неправителствени организации, които работят по проблемите на жените.
Книгата е предназначена за полицейски служители от криминално, охранително и икономическо направление и за инспекторите по превенция на престъпността и връзки с обществеността, за преподаватели и курсанти от Академията на МВР, за специалисти от образователни, медицински и социални служби, както и за представители на неправителствения сектор.
|
Ю. Бояджиева, С., НИКК – МВР, 2004
Посветена е на криминологичните проблеми на компютърната престъпност като социално-правно явление. Разкрита е спецификата и взаимните й връзки с други типове престъпност. Анализирани са размерите, тенденциите и структурата на компютърната престъпност в света и България. Представени са най-разпространените начини за извършване на различните видове престъпления в електронна среда. Направена е характеристика на извършителите и жертвите на компютърни престъпления. Изследвана и обобщена е световната и националната практика по превенция и контрол над компютърната престъпност.
|
В. Янарлиев, С., НИКК – МВР, 2003
Разработката представя характеристика на застраховането, осъществявания върху него държавен надзор и тяхната нормативна уредба в контекста на противодействието на престъпността в този сектор на финансово-кредитната система, историческите аспекти на развитието на застраховането в световен и национален мащаб и криминологичен анализ на престъпността в застрахователната сфера. Особено внимание е отделено на класифицирането, същността и структурата на начините за извършване на престъпления (от различните категории извършители, вкл. И от организирани престъпни групи), на организационно-тактическите аспекти на тяхното разкриване и документиране и на методическите препоръки за рационализиране дейността на полицейските оперативно-издирвателни органи.
|
В. Гюрова, В. Генова, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2002 Проучени са криминогенните фактори за насилието на спортни мероприятия и различните му проявни форми. Анализирана е нормативната база, регламентираща въп-росите на охраната на обществения ред от органите на полицията при спортни прояви, проблемите при нейното осъществяване, както и възможностите за тяхното решаване. Разгледани са основните въпроси на взаимодействието с останалите държавни и обществени органи и организации и насоките за неговото подобряване.
|
К. Китанов, Н. Белова, С., НИКК – МВР, 2002
Анализирани са специфичните социални функции и възможности на средствата за масово осведомяване при отразяване на проблемите на престъпността и нейната превенция, нормативната основа, на която се изгражда взаимодействието между полицейските органи масмедиите, както и предпоставките за осъществяване на ефективно партньорство. Акцентира се на необходимостта от предавания и публикации с превантивна насоченост. В разработката е направена характеристика на медийния образ на жертвите на престъпления, на взаимодействието между полицията и медиите при осъществяване на виктимологичната превенция. Посочени са актуални аспекти на тяхното сътрудничество през погледа на неправителствени организации. Направени са препоръки за разработване на съвременна медийна стратегия на МВР.
|
Е. Цветков, Г. Немски, М. Хубева, Н. Казазян, С., НИКК – МВР, 2001 Целта на изследването е да се проучи осъществяваният от органите на полицията контрол върху пътното движение и участниците в него с оглед подобряване безопасността на движението, както и да се осигури информационна база, която да послужи за сравнение при бъдещи проучвания. В книгата са представени резултати от анкетно проучване на мнението на 273 пътни полицаи и 872 водачи на моторни превозни средства (МПС) от пет подбрани региона, а именно София-град, Бургас, Благоевград, Перник и Монтана. През погледа на анкетираните полицаи са разгледани проблемите в организацията на работата на пътната полиция, нейната ефективност и възможности за подобряването й, поведението на водачите, склонността и причините за корупционни прояви. Анализирани са мненията на водачи на МПС за отношението и оценката за работата на пътната полиция, факторите за тяхното формиране, самооценката им като участници в движението, начините за подобряване безопасността на движение. Направен е литературен обзор за полицейския контрол на пътното движение, скоростните режими, санкциите и инженерните решения, свързани с намаляването на скоростта в някои страни.
|
В. Генова, В. Гюрова, В. Иванов, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2001 В монографията е представено задълбочено изследване на същността и съдържанието на полицейските операции и на възможностите за тяхната диференциация. Анализирана е нормативната база, регулираща въпросите по организирането и провеждането на полицейските операции, и е предложен комплекс от мерки и способи за подобряване качеството и ефективността от работата на полицията в тази насока. Посочени са и най-важните особености при подготовката и провеждането на някои от най-често реализираните превантивни полицейски операции.
|
Н. Тепавичаров, Е. Тошев, С., НИКК – МВР, 2001 Комплексно криминологично изследване, от гледна точка на теорията на оперативно-издирвателната дейност с етнографски и исторически елементи. Търсеният познавателен и практикоприложен ефект е подсилен и с културологичен анализ на разнообразието от традиции и верска принадлежност, типични за циганското население.
|
К.Китанов, К.Гайдаров, Н. Белова, М. Бочева, Х. Йорданова, И. Попов, С. Иванов. С., НИКК – МВР, 2001
Разгледани са проблемите на насилието и виктимизацията сред децата. Анализирани са проблеми на наркоманията и наркопрестъпността сред непълнолетните от различни видове училища в различни градове на страната – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Велико Търново и Ловеч. Анкетирани са служители на МВР, специалисти, работещи по проблемите на наркоманията при непълнолетните, педагози и ученици. Разгледани са различни аспекти на взаимоотношенията между деца с поведенчески отклонения и техните родители. Направени са изводи и препоръки за превенция на насилието и употребата на наркотици от деца.
|
В. Кръстева, В. Тодоров, В. Гюрова, В. Генова, К. Колев, С., НИКК – МВР, 2000 Разработката съдържа правни и тактически препоръки за действие на полицейските служители при реализацията на най-често използваните полицейски правомощия. Анализирани са основните законови изисквания при полицейска намеса в различни ситуации (установяване самоличност на лица, проверка на лични вещи и помещения, задържане на лица, употреба на физическа сила и помощни средства и т.н.). Посочени са оптимални тактически способи и средства за защита на полицейските служители при изпълнение на техните функции и осигуряване безопасността на гражданите.
|
К. Китанов, Н. Белова, С., НИКК – МВР, 2000 Анализирани са същността и отделните разновидности на насилието, на насилствената престъпност и нейните жертви. Направена е характеристика на насилствената престъпност срещу жени и деца, на размерите и тенденциите в развитието й. Представена е специфичната структура на насилствените престъпления срещу жени и деца и обуславящите ги виктимогенни фактори. Особено внимание е отделено на същността и ролята на виктимологичната превенция на полицията за ограничаване и предотвратяване на насилствените престъпления спрямо жени и деца. Разгледано е взаимодействието на полицията с други държавни институции и граждани, като важно място е отделено на съвместната работа с неправителствени организации, подпомагащи жени и деца, жертви на насилие.
|
Ю. Бояджиева, Р. Радулов, С., НИКК – МВР, 2000 Методическото пособие включва характеристика на банковата система, криминологичен анализ на престъпността в банките, анализ на способите за извършване на престъпления, проблемите на организацията на оперативното обслужване, превенцията, разкриването и документирането на извършваните в сектора престъпни деяния. Специално внимание е отделено на престъпленията, извършвани с използването на компютърна техника и технологии, и на оперативната работа, свързана с тяхното разкриване.
|
Е. Трайкова, С., НИКК – МВР, 2000
Отразени са резултатите от проведеното криминологично изследване на престъпността, съпътстваща различните социални дейности, общественото (задължително и доброволно), пенсионното, краткосрочното и здравното осигуряване. Разработката съдържа анализ на размерите, структурата и тенденциите на престъпността в социално-осигурителната сфера и на криминогенните фактори от различно естество. Предложена е прогноза за вероятното развитие на престъпността в следващите етапи от внедряването на реформата в социалния сектор. Разгледани са най-характерните проявни форми и способи за извършване на престъпления при социалното подпомагане и общественото осигуряване. Направен е анализ на превантивната дейност, осъществявана от икономическите полицейски звена, за недопускане и ограничаване на престъпленията.
|