ЗА ПРОЕКТА
|
Съфинансиран от Европейския съюз |
![]() |
|
![]() |
Срок за изпълнение: 30.12.2016 г. – 31.12.2018 г.
Бюджет: 197 790, 90 евро
Бенефициент: Институт по психология - МВР
R Цели на проекта
- Развиване на междуинституционално сътрудничество при случаи на деца- жертви или в риск от насилие.
- Подобряване ефективността на екипите, работещи по Координационния механизъм – местни екипи от професионалисти, работещи по случаи на деца жертви или в риск от насилие (представители на полицията, , съдебната власт, общините, социални работници, лекари, учители и др.) чрез насърчаване, оптимизиране и развиване на взаимодействието между тях.
- Да се развият компетенциите и тренинг уменията на психолозите от Института по психология на МВР, за предоставяне на експертни съвети и подкрепа на структурите, работещи върху случаи с деца-жертви или в риск от насилие.
- Да се подпомогнат професионалистите в работата им с деца-жертви или в риск от насилие като се надградят и подобрят познанията, компетенциите и работните им практики и стилове по начин, който е съобразен със специалните нужди и най-добрия интерес на децата и в съответствие с националното, европейското и международното законодателство и стандарти, както и предоставяне на методическа и психологическа подкрепа на тези специалисти.
- Да се увеличи вниманието и усилията на институциите по посока на проектната проблематика.
R Каква е целевата група на проекта?
- Представители на Координационния механизъм;
- Психолози от Институт по психология – МВР;
- Служители на МВР, работещи с деца-жертви или свидетели на насилие;
- Индиректни ползватели - деца-жертви или свидетели на насилие, техните родители и близки; институции; неправителствени организации, ангажирани с тази проблематика; обществото ни като цяло
R Кои са дейностите в проекта?
: Дейност 1: Повишаване експертността на психолози от ИП-МВР при изготвяне психологична оценка по заявка на структури, работещи с деца-жертва или свидетели на насилие
: Дейност 2: Повишаване експертността на екипите от Координационния механизъм;
: Дейност 3: Повишаване експертността на работещите на първа линия служители със случаи на деца-жертви или свидетели на насилие – представители на Министерство на вътрешните работи;
: Дейност 4: Информация и публичност.
R Какви са очакваните резултати и ползи?
- Оптимизирано междуинституционално взаимодействие и повишена ефективност на работата на координационните екипи за превенция и противодействие на насилието над деца.
- Актуализирани и надградени психологични познания и умения за: сътрудничество; работа с деца жертви или в риск от насилие; психологична оценка.
- Диференцирана ролева определеност и повишена ангажираност на членовете от мултидисциплинарните екипи.
- Намаляване броя на процедурите по даване на показания и изслушване на децата (ограничаване броя на разпитите), с оглед избягване на повторна виктимизация и намаляване на вредите, понесени от децата, както и същевременно зачитане на достойнството им, специфичните им потребности и повишаване достоверността на показанията им.
- Постигане на унифициран подход за работа с деца в риск или жертви на насилие, за извършване на психологична оценка.
- Създаване на условия за усъвършенстване на нормативните документи, отнасящи се до работата по случаи с деца жертви или в риск от насилие.