Навигация

История

Историческа справка

Историческа справка за създаването и развитието на министерството на вътрешните работи на Република България

Изграждането на полицейската институция в България започва след приемането на Търновската конституция /16.04.1879 г./

С Указ № 1 от 5 юли 1879 г. на княз Александър I се създава Министерство на вътрешните работи /дела/ в състава на първото българско правителство. Първи български министър на вътрешните работи е Тодор Бурмов.

Основните сфери на дейност на министерството са: вътрешни работи и администрация; народно здраве; ветеринарно дело; управление на пощите и телеграфите. Полицейските функции се осъществяват от административно-полицейско отделение при МВР и свързаните с него институции. В началото на ведомството са възложени и неприсъщи за него задачи: ветеринарното дело, което отпада през 1893; управлението на пощите, което свършва през 1882 г.; а през 1885 г. то се освобождава и от обществените дела.

 

 

Министри на вътрешните работи от основаването на Министерството /1879 г./

  • Тодор Бурмов 05.07.1879 — 24.11.1879
  • Димитър Греков 24.11.1879 — 29.11.1879
  • Владимир Рогге 29.11.1879 — 19.01.1880
  • Тодор Икономов 19.01.1880 — 24.03.1880
  • Георги Тишев 24.03.1880 — 28.11.1880
  • Драган Цанков 28.11.1880 — 17.12.1880; 07.09.1883 — 29.06.1884; 09.08.1886 — 12.08.1886
  • Петко Славейков 17.12.1880 — 27.04.1881; 29.06.1884 — 31.01.1885
  • Казимир Ернрот 27.04.1881 — 01.07.1881
  • Арнолд Ремлинген 01.07.1881 — 31.12.1881
  • Григор Начович 31.12.1881 — 23.06.1882
  • Леонид Соболев 23.06.1882 — 04.04.1883
  • Нестор Марков 04.04.1883 — 07.09.1883
  • Никола Сукнаров 31.01.1885 — 21.03.1885
  • Петко Каравелов 21.03.1885 — 09.08.1886
  • Васил Радославов 12.08.1886 — 28.06.1887; 18.01.1899 — 27.11.1900; 04.07.1913 — 21.09.1915; 07.09.1916 — 21.06.1918
  • Георги Странски 28.06.1887 — 30.08.1887
  • Стефан Стамболов 30.08.1887 — 19.05.1894
  • Константин Стоилов 19.05.1894 — 01.11.1896
  • Найден Бенев 01.11.1896 — 18.01.1899
  • Рачо Петров 27.11.1900 — 19.02.1901
  • Михаил Сарафов 19.02.1901 — 09.03.1902
  • Александър Люцканов 09.03.1902 — 05.05.1903; 16.03.1911 — 01.06.1913
  • Димитър Петков 05.05.1903 — 26.02.1907
  • Никола Генадиев 27.02.1907 — 03.03.1907
  • Петър Гудев 03.03.1907 — 16.01.1908
  • Михаил Такев 16.01.1908 — 05.09.1910; 21.06.1918 — 28.11.1918
  • Никола Мушанов 05.09.1910 — 16.03.1911; 28.11.1918 — 07.05.1919; 29.06.1931 — 12.10.1931
  • Михаил Маджаров 01.06.1913 — 04.07.1913
  • Христо Попов 21.09.1915 — 07.09.1916
  • Кръстю Пастухов 07.05.1919 — 06.10.1919
  • Александър Димитров 06.10.1919 — 24.06.1921
  • Константин Томов 24.06.1921 — 09.11.1921
  • Александър Радолов 09.11.1921 — 05.01.1922
  • Райко Даскалов 05.01.1922— 09.02.1923
  • Александър Оббов 09.02.1923 — 12.03.1923
  • Христо Стоянов 12.03.1923 — 09.06.1923
  • Иван Русев 09.06.1923 — 04.01.1926
  • Андрей Ляпчев 04.01.1926 — 29.06.1931
  • Александър Гиргинов 12.10.1931 — 19.05.1934
  • Петър Мидилев 19.05.1934 — 22.01.1935
  • Крум Колев 22.01.1935 — 21.04.1935
  • Рашко Атанасов 21.04.1935 — 23.11.1935
  • Георги Сапов 23.11.1935 — 04.07.1936
  • Иван Красновски 04.07.1936 — 24.01.1938
  • Николай Николаев 24.01.1938 — 14.11.1938
  • Никола Недев 14.11.1938 — 15.02.1940
  • Петър Габровски 15.02.1940 — 14.09.1943
  • Дочо Христов 14.09.1943 — 01.06.1944
  • Александър Станишев 01.06.1944 — 02.09.1944
  • Вергил Димов 02.09.1944 — 09.09.1944
  • Антон Югов 09.09.1944 — 06.08.1949
  • Руси Христозов 06.08.1949 — 06.01.1954
  • Георги Цанков 06.01.1954 — 17.03.1962
  • Дико Диков 17.03.1962 — 27.12.1968
  • Ангел Солаков 27.12.1968 — 09.07.1971
  • Ангел Цанев 09.07.1971 — 07.04.1973
  • Димитър Стоянов 07.04.1973 — 15.12.1988
  • Георги Танев 15.12.1988 — 27.12.1989
  • Атанас Семерджиев 27.12.1989 — 22.09.1990
  • Пенчо Пенев 22.09.1990 — 20.12.1990
  • Христо Данов 20.12.1990 — 08.11.1991
  • Йордан Соколов 08.11.1991 — 30.12.1992
  • Виктор Михайлов 30.12.1992 — 16.10.1994
  • Чавдар Червенков 17.10.1994 — 26.01.1995
  • Любомир Начев 26.01.1995 — 10.05.1996
  • Николай Добрев 10.05.1996 — 12.02.1997
  • Богомил Бонев 12.02.1997 — м.12.1999
  • Емануил Йорданов м.12.1999 — 24.07.2001
  • Георги Петканов 24.07.2001 - 17.08.2005
  • Румен Петков 17.08.2005 - 24.04.2008
  • Михаил Миков 24.04.2008 - 27.07.2009
  • Цветан Цветанов 27.07.2009 - 13.03.2013
  • Петя Първанова 13.03.2013 - 29.05.2013
  • Цветлин Йовчев 29.05.2013 - 06.08.2014
  • Йордан Бакалов 06.08.2014 - 07.11.2014 г.
  • Веселин Вучков 07.11.2014 - 11.03.2015 г.
  • Румяна Бъчварова 11.03.2015

 

 

 

Тодор Бурмов /05.07.1879 — 24.11.1879/

 

 

Драган Цанков /28.11.1880 — 17.12.1880/

 

 

Петко Славейков /17.12.1880 — 27.04.1881/

 

 

Петко Каравелов /21.03.1885 — 09.08.1886/

 

 

Васил Радославов /12.08.1886 — 28.06.1887/

 

 

Стефан Стамболов /30.08.1887 — 19.05.1894/

 

 

Константин Стоилов /19.05.1894 — 01.11.1896/

 

 

Андрей Ляпчев /04.01.1926 — 29.06.1931/

 

 

Александър Станишев /01.06.1944 — 02.09.1944/

 

 

Антон Югов /09.09.1944 — 06.08.1949/